transformacja 2000-1965 (Forum)
Mam problem z transformacją, (a może z jej zrozumieniem?) w winkalku.
Mierzę sobie punkt GPS-em i dostaję współrzędne w układzie 2000.
Współrzędne transformuję do układu 65 strefa 5 za pomocą winkalka, cgeo oraz bezpłatnego programu Transform 2.5.1.
Jako że jest to punkt osnowy II klasy (na potrzeby przykładu) to wiem, że w winkalku otrzymałem odchyłkę 0,21m
Natomiast w Transform oraz w c-geo odchyłka wyniosła tylko 0,04m przy włączonej korekcie (bez korekty 0,6m)
sprawdzałem to z różnymi punktami i wygląda podobnie.
Jednak chodzi mi o coś innego. Kiedy ten sam punkt transformuję w drugą stronę -
z układu 65 do 2000 - winkalk daje identyczne rezultaty jak c-geo i Transform z włączoną korektą! (biorę do transformacji ten "dobry" punkt - transformowany wcześniej w c-geo)
W skrócie: transformacja 2000 do 65 daje dużo większy błąd niż inne programy, natomiast transformacja 65 do 2000 daje ten sam wynik co inne programy do transformacji. Czy to jest błąd? Zgodnie z logiką przy transformacji 2000 -> 65 -> 2000 powinienem otrzymać te same współrzędne. W innych programach otrzymuję, a w winkalku nie.
Wiadomości w wątku:
- transformacja 2000-1965 - atomic77, 24.02.2008, 11:40 (Forum)
- transformacja 2000-1965 - Coder, 27.02.2008, 11:44
- transformacja 2000-1965 - atomic77, 27.02.2008, 14:19
- transformacja 2000-1965 - Coder, 27.02.2008, 14:39
- transformacja 2000-1965 - wgeodeta, 27.02.2008, 14:55
- transformacja 2000-1965 - Coder, 27.02.2008, 14:39
- transformacja 2000-1965 - atomic77, 27.02.2008, 14:19
- transformacja 2000-1965 - fadi, 17.06.2019, 21:47
- transformacja 2000-1965 - Coder, 27.02.2008, 11:44