Coder  
 

Obliczenie objętości wykopu poniżej zadnej rzędnej (Forum)

wysłane Muzzy, 20.06.2016, 14:51

> > Witam, mam problem z policzeniem objętości wykopu poniżej zadanej
> rzędnej.
> > W jaki sposób można to policzyć w Winkalku i czy w ogóle jest to możliwe
> > bez wyliczania dodatkowych punktów?
>
> Tak:
>
> - policzyć objętość do poziomu zero = V1
> - policzyć objętość do poziomu zadanej rzednej = V2
> - poszukiwana wartość to V1-V2


Najwidoczniej napisałem zbyt skrótowo o co mi chodzi, więc i taką odpowiedź uzyskałem ;).
W wyniku pomiaru wykopu otrzymałem rzędne góry i dołu skarpy oraz rzędne dna. Ponieważ okoliczny teren jest płaski, a wykop stosunkowo mały i nie było pomiaru stanu "0", przyjąłem rzędne góry skarpy jako stan "0" terenu. Obliczenie objętości całego wykopu nie nastręcza żadnego problemu. Problem pojawia się gdy chcę policzyć objętość poniżej zadanej rzędnej (płaszczyzna o zadanej rzędnej przecina skarpę wykopu prawie przy samym dnie).
Gdy liczę objętość w WinKalku wychodzi zdecydowanie za duża (prawie pięciokrotnie więcej niż z wyliczenia zgrubnego). Dlatego mam duże wątpliwości co do otrzymanego wyniku.

Całkowitą objętość liczę w ten sposób:
V1 - obwodnica po górze skarpy - objętość do zadanego poziomu (przyjmuje 1m poniżej najniższego punktu na dnie wykopu)
V2 - obwodnica po górze skarpy + rzędne dołu skarpy oraz rzędne dna - objętość do zadanego poziomu (przyjmuje 1m poniżej najniższego punktu na dnie wykopu)
Objętość wykopu V1-V2

Objętość do zadanej rzędnej liczę w ten sposób:
V1 - obwodnica po górze skarpy - objętość do zadanej rzędnej
V2 - obwodnica po górze skarpy + rzędne dołu skarpy oraz rzędne dna - objętość do zadanej rzędnej
Objętość wykopu V1-V2 - wychodzą bzdury.

Prawdopodobnie program liczy objętość brył pod jak i nad zadaną rzędną a mieszczących się w obwodnicy po górze skarpy.


Wiadomości w wątku:

30822 Postów w 5712 Wątkach, 906 zarejestr. uczestników, obecnie 16 online (0 zarejestr., 16 gości)
CODER | Kontakt z administratorem
RSS-Feed
powered by my little forum