Coder  
 

Pobieranie danych z geoportalu (Forum)

wysłane pandrzej(R), Śląsk, 02.11.2011, 20:09

> > > No, mnie niekoniecznie - co będzie jak geoportal w końcu się
> zdenerwuje
> > i
> > > zablokuje usługę - cała robota na darmo.
> >
> > Panie Piotrze proszę zapoznać się z tym tematem - tam autorzy C-Geo
> > wyjaśniają dlaczego dodając wms do swojego programu nie łamią prawa.
> >
> > http://www.geoforum.geodezja.pl/read.php?1,53586
>
> Nic nowego to nie wnosi. Ja wiem, ze wszystko można co nie można, byle
> wolno i z ostrożna, ale ja miałem to nieszczęście, ze przed
> zaimplementowaniem funkcji zadałem pytanie, i otrzymałem odpowiedź
> jednoznacznie negatywną, nie mogę teraz udawać Greka.

Chciałbym odświeżyć temat, bo patrząc na dzisiejszą geodezję, jest to chyba jedna z najważniejszych bieżących potrzeb użytkowników.

Udostępnienie klienta WMS w żadnym stopniu nie narusza praw geoportalu. Ani twórcy Geoportalu, ani nasza rodzima Służba Geodezyjna nie ma żadnych praw do technologii WMS. Usługa została opracowana przez Open Geospatial Consortium i udostępniona jako otwarty standard. Pan ma pełne prawo zaimplementować ten standard w Pana oprogramowaniu. Jeśli zaś Geoportal nie chce udostępniać swoich map przez tę usługę, to niech to sobie wyłączą.

Jeśli ma Pan wątpliwości prawne dotyczące klienta WMS w Pana programach, powinien Pan się zapytać o zdanie Open Geospatial Consortium (OGC), a nie administratora Geoportalu, gdyż ten drugi nie ma żadnej podstawy prawnej do wyrokowania w tej sprawie. Jest wiele innych dostawców usług WMS, z których możemy korzystać. Pan nie odpowiada przecież za to, co robimy na swoich kopiach programów zakupionych od Pana.

Jeśli na przykład ktoś funkcję kreślenia linii prostych użyje do wyznaczenia lokalizacji stanowiska dla strzelca wyborowego, to czy na wniosek np policji usunie Pan możliwość kreślenia linii prostych? Przecież to bez sensu. A argumentacja identyczna, jak ta, którą przywołuje Pan dla podparcia odrzucenia naszej prośby o udostępnienie usługi WMS.


Wiadomości w wątku:

30884 Postów w 5731 Wątkach, 906 zarejestr. uczestników, obecnie 6 online (0 zarejestr., 6 gości)
CODER | Kontakt z administratorem
RSS-Feed
powered by my little forum