Coder  
 
alcapon(R)

E-mail

14.11.2007, 18:03
 

Automatyczna wektoryzacja rastra. (Forum)

Jakie są wasze doświadczenia z automatyczną wektoryzacją rastra (wciskamy jeden przycisk i program zamienia raster na linie,teksty,symbole wektorowe).

Czy istnieją programy które umożliwiają wykonanie takiej czynności.
Czy istniejące programy do wektoryzacji potrafią się domyśleć stosowanych symboli na rastrze (np. drzewo) i wstawić w odpowiednie miejsce symbol drzewa a nie zbiór krzywych połączonych ze sobą.

Kiedyś korzystałem z takiej funkcji w programie mikromap jednak wyniki nie były zbyt zadowalające (np. teksty na rastrze po wykonaniu wektoryzacji składały się z kilku połaczonych ze sobą linii zamiast cyfr lub litery).

Zacytuje wpis z forum:

"Próbowałem z różnymi nazw nie będę wymieniał, bo to, co te programy wyczyniały to śmiech na sali, może były to słabe programy... może są jakieś lepsze...

np.:
- granicę działki zwektoryzował w dziesiątkach odcinków, a ten odcinek powinien być jeden

- podobnie z budynkami, dodatkowo brak zachowanego kąta prostego

- część cyfr, liter zwektoryzował na warstwie liniowej a nie tekstowej

- mapa z samymi warstwicami po zwektoryzowaniu przedstawiała kanion Kolorado

- w miejscach trochę bardziej zagęszczonych masakra^2
generalnie 000000000 topologii i sensu, brak rozwarstwienia
może są jakieś lepsze programy, ale te, co ja sprawdzałem robiły tak jak piszę "

Chodzi mi o programy które nie popełniają takich błedów.

---
Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl

geodezyjna(R)

E-mail

Olsztyn,
14.11.2007, 23:01

@ alcapon

Automatyczna wektoryzacja rastra.

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie czemu ta wektoryzacja ma służyć?....
jeśli ma to być mapa numeryczna drukowana potem w skali 1:500, 1000...to odradzam (za dużo zabawy, choc mozna wszystko ładnie poprawić, kąty proste też....program umożliwia potem edycję tego co "wytworzy", jest cała paleta funkcji do edycji przecież-bardzo dobra z resztą..)ale dużo to zajmuje czasu, sam automat nie zastąpi na pewno człowieka....

Tak właściwie to sprawdza się w sytuacji kiedy musimy np. przekazać szybko mapę w formie numerycznej, a jeszcze jej nie zdigitalizowaliśmy...i tak wstepnie poglądowo można to juz jakoś wysłać komuś(np. projektantom, wiadomo eksport dwg, dxf da się juz zrobić....)

Z programów to znam Wektoryzatora firmy Consistent Software, zasadniczo nie różni się za wiele od tego co oferuje MM. Ma jeszcze niby parę ciekawych opcji, które są ciekawe jedynie dla lamerów jak sądzę...;)

Pozdrawiam serdecznie.

Ps. To co chciałby Pan uzyskać wymaga inteligencji (skąd automat ma wiedzieć, że marzy sie panu np.rozwarstwienie?) on po prostu robi kalkę i w zależności od jakosci rastra jest ona lepsza lub gorsza. Trochę jak OCR....ale zdecydowanie gorzej...Poza człowiekiem nie widzę alternatywy.

alcapon(R)

E-mail

14.11.2007, 23:13

@ geodezyjna

Automatyczna wektoryzacja rastra.

A korzstał ktoś z programu WiseImage (czy coś w tym stylu)?
Podobno potrafi interpretować symbole służące do kreślenia map.
Ciekawe ...

---
Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl

milejski(R)

15.11.2007, 13:51

@ alcapon

Automatyczna wektoryzacja rastra.

Szanowny Panie Piotrze pora zamknąć to forum

Coder(R)

Homepage E-mail

15.11.2007, 14:54

@ milejski

Automatyczna wektoryzacja rastra.

> Szanowny Panie Piotrze pora zamknąć to forum

a czemuż to?

---
Admin
[image]

geodezyjna(R)

E-mail

Olsztyn,
15.11.2007, 15:05

@ alcapon

Automatyczna wektoryzacja rastra.

> A korzstał ktoś z programu WiseImage (czy coś w tym stylu)?
> Podobno potrafi interpretować symbole służące do kreślenia map.
> Ciekawe ...


Wektoryzator jest na bazie technologii WiseImage - nie ma się czym zachwycać....

milejski(R)

15.11.2007, 16:04

@ Coder

Automatyczna wektoryzacja rastra.

> > Szanowny Panie Piotrze pora zamknąć to forum
>
> a czemuż to?
Bo moi koledzy "geodeci" delikatnie mówiąć nie wiedzą czym się zająć to zabierają Panu czas.A rozwój Pana programów idzie w bardzo dobrym kierunku i nie wynika z uwag zamieszczonych na forum.Pozdrawiam milejski

Coder(R)

Homepage E-mail

15.11.2007, 16:42

@ milejski

Automatyczna wektoryzacja rastra.

> Bo moi koledzy "geodeci" delikatnie mówiąć nie wiedzą czym się zająć to
> zabierają Panu czas.

Niee, przesada. Sam jestem ciekaw jak wypada mój wektoryzator w porównaniu z innymi produktami z wyższej półki.
A forum jest do dyskutowania - o wszystkim

---
Admin
[image]

30870 Postów w 5726 Wątkach, 906 zarejestr. uczestników, obecnie 16 online (0 zarejestr., 16 gości)
CODER | Kontakt z administratorem
RSS-Feed
powered by my little forum