ad
Zgierz, 14.11.2007, 08:19 |
WinKalk - podział działki (Forum) |
Mam na myśli podział działki wykonywany funkcją "Projektowania działek", sprawa dotyczy zaokrągleń współrzędnych nowo obliczanych punktów. Robię np. podział działki na dwie, projektowanie na pole pow. WinKalk odcina zadaną pow. i oblicza dwa nowe punkty na granicach pierwotnej działki i teraz zaczyna się problem z PODGiK-iem, mianowicie ośrodek określił w wytycznych, aby nowe punkty znajdujące się na istniejących granicach pierwotnej działki obliczać jako punkty na prostej. Po wykonaniu, więc ww. projektowania działki w WinKalku, teoretycznie przeliczając takie nowe punkty na "obliczenie z dom. prost." powinniśmy otrzymać identyczne x, y punktu, tak aby dać to do operatu, ale z uwagi, na jak sądzę zaokrąglenia, zdarza się (nawet dosyć często), że otrzymujemy różnice 1 cm na takim punkcie, często zdarza się, że takich punktów jest w jednym podziale kilka. Co powoduje oczywiście konieczność policzenia wszystkiego na nowo z nowymi x, y już na prostej. Teraz moje pytanie, co można z tym zrobić? Panie Piotrze (pyt. do admina), czy jest możliwość zrobienia jakiegoś "podciągnięcia" takich współrzędnych z "projektowania działek" aby po policzeniu na prostej z "domiarów prost." było OK? |
Coder
14.11.2007, 08:37
@ ad
|
WinKalk - podział działki |
> Mam na myśli podział działki wykonywany funkcją "Projektowania działek",
> sprawa dotyczy zaokrągleń współrzędnych nowo obliczanych punktów. Robię np.
> podział działki na dwie, projektowanie na pole pow. WinKalk odcina zadaną
> pow. i oblicza dwa nowe punkty na granicach pierwotnej działki i teraz
> zaczyna się problem z PODGiK-iem, mianowicie ośrodek określił w wytycznych,
> aby nowe punkty znajdujące się na istniejących granicach pierwotnej działki
> obliczać jako punkty na prostej. Po wykonaniu, więc ww. projektowania
> działki w WinKalku, teoretycznie przeliczając takie nowe punkty na
> "obliczenie z dom. prost." powinniśmy otrzymać identyczne x, y punktu, tak
> aby dać to do operatu, ale z uwagi, na jak sądzę zaokrąglenia, zdarza się
> (nawet dosyć często), że otrzymujemy różnice 1 cm na takim punkcie, często
> zdarza się, że takich punktów jest w jednym podziale kilka. Co powoduje
> oczywiście konieczność policzenia wszystkiego na nowo z nowymi x, y już na
> prostej. Teraz moje pytanie, co można z tym zrobić? Panie Piotrze (pyt. do
> admina), czy jest możliwość zrobienia jakiegoś "podciągnięcia" takich
> współrzędnych z "projektowania działek" aby po policzeniu na prostej z
> "domiarów prost." było OK?
I tak i nie, gdy składa Pan operat z wykazem współrzednych, one sa zaokrąglone na wydruku do cm, więc i tak przy kontroli nie będa lezeć na prostej z taka dokładnością.
Zresztą czy granicę wytycza się do 1 cm? --- Admin
|
Dariusz
14.11.2007, 08:49
@ Coder
|
WinKalk - podział działki |
> > problem z PODGiK-iem, mianowicie ośrodek określił w wytycznych,
> > aby nowe punkty znajdujące się na istniejących granicach pierwotnej
> > działki obliczać jako punkty na prostej.
Może się mylę ale winkalk przy projektowaniu wykorzystuje przecięcie prostych, prawda?
Chyba trudno o obliczenie, które by umieszczało punkt "bardziej" na prostej niż przecięcie.
Wytyczne Ośrodka nie mogą narzucać sposobu obliczania punktów zwłaszcza jesli instrukcje przewidują też inne sposoby. Skoro przecięcie prostych może być sposobem obliczenia i wyznaczenia punktów osnowy to co dopiero granicznika.
Co do uwagi Pana Piotra o dokładności tyczenia punktów w terenie, to fakt że nie jesteśmy uzyskać centymetra w terenie, ale dokumentacja ma być w 100% spójna, dotyczy to również tego centymetra.
Pozdrawiam
Dariusz --- Pozdrawiam
Dariusz |
Coder
14.11.2007, 09:12
@ Dariusz
|
WinKalk - podział działki |
> > > problem z PODGiK-iem, mianowicie ośrodek określił w wytycznych,
> > > aby nowe punkty znajdujące się na istniejących granicach pierwotnej
> > > działki obliczać jako punkty na prostej.
>
> Może się mylę ale winkalk przy projektowaniu wykorzystuje przecięcie
> prostych, prawda?
Tak, sądzę, że te punkty sa na prostej z dokładnością do 1 cm, odstępstwa wynikają z zaokragleń współrzednych. Nie sądzę, żeby ośrodek robił z tym problemy. --- Admin
|
ad
Zgierz, 14.11.2007, 10:56
@ Coder
|
WinKalk - podział działki |
No właśnie chodzi o zgodność tylko na papierze do operatu, bo dokładność obliczeniowa jest OK. |
Coder
14.11.2007, 11:00
@ ad
|
WinKalk - podział działki |
> No właśnie chodzi o zgodność tylko na papierze do operatu, bo dokładność
> obliczeniowa jest OK.
Zapewne ma Pan właczoną opcję "Zaokrąglaj XY przy zapisie do bazy", proszę ją wyłaczyć i dokładnośc się polepszy. Ale trzeba by też dane do ośrodka oddawać z dokładnościa do mm (XY) --- Admin
|
alcapon
14.11.2007, 16:23
@ Coder
|
WinKalk - podział działki |
> > No właśnie chodzi o zgodność tylko na papierze do operatu, bo dokładność
> > obliczeniowa jest OK.
>
> Zapewne ma Pan właczoną opcję "Zaokrąglaj XY przy zapisie do bazy", proszę
> ją wyłaczyć i dokładnośc się polepszy. Ale trzeba by też dane do ośrodka
> oddawać z dokładnościa do mm (XY)
A jak kolega ad przelicza nowe punkty z projektowania w domiarach?
Jeśli oblicza bierzącą i domiar w miarach ortogonalnych a następnie ręcznie przepisuje otrzymane wyniki do domiarów to po wyliczeniu współrzędnej w domiarach może się okazać że zmieną się wartości XY obliczonego w ten sposób punktu.
Wynika to z tego że obliczenia ortogonalne podają wartość 'bieżąza' i 'domiar' w zaokrągleniu do ustawionej w opcjach liczby miejsc po przecinku.
Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystać opcje eksport z obliczeń ortogonalnych do domiarów. Wtedy wartości 'bieżąca' i 'domiar' eksportowane są z maksymalną dokłądnością jaką oferuje winkalk.
W takim przypadku nie powinna nastąpić zmiana wspołrzędnych obliczonych z domiarów w stosunku do współrzędnych obliczonych z projektowania działek.
Proszę sprawdzić może to załatwi pana problem. --- Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl |
SK
14.11.2007, 18:05
@ Coder
|
WinKalk - podział działki |
> > No właśnie chodzi o zgodność tylko na papierze do operatu, bo dokładność
> > obliczeniowa jest OK.
>
> Zapewne ma Pan właczoną opcję "Zaokrąglaj XY przy zapisie do bazy", proszę
> ją wyłaczyć i dokładnośc się polepszy. Ale trzeba by też dane do ośrodka
> oddawać z dokładnościa do mm (XY)
Licząc wspólrzędne punktu na prostej musimy otrzymać inne współrzędne niż z przecięcia prostych ponieważ program rozrzuca odchyłkę liniową. Chyba że Lpom=Lobl. |
alcapon
14.11.2007, 20:00
@ SK
|
WinKalk - podział działki |
> Licząc wspólrzędne punktu na prostej musimy otrzymać inne współrzędne niż
> z przecięcia prostych ponieważ program rozrzuca odchyłkę liniową. Chyba że
> Lpom=Lobl.
To jest oczywiste.
Chodzi jednak o obliczanie wsp. bez rozrzucania ewentualnych odchyłek liniowych. --- Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl |
ad
Zgierz, 15.11.2007, 11:24
@ alcapon
|
WinKalk - podział działki |
> Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystać opcje eksport z obliczeń
> ortogonalnych do domiarów.
Ooo, faktycznie, nawet nie pomyślałem o takiej możliwości, po prostu zapomniałem, że w WinKalku pojawia się to "dodatkowe" menu z różnymi fajnymi funkcjami... teraz jest OK. ---
|