Coder  
 
wgeodeta(R)

E-mail

Warszawa,
25.06.2019, 23:05
 

KCD wkracza do stolycy (Forum)

No i mamy bigos:
http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK/index.html
Ciekawe czy MM tu pomoże

Coder(R)

Homepage E-mail

26.06.2019, 08:03

@ wgeodeta

KCD wkracza do stolycy

> No i mamy bigos:
> http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK/index.html
> Ciekawe czy MM tu pomoże

Kilkukrotnie prosiłem twórców o udostepnienie dokumentacji formatu KCD, bez odzewu

---
Admin
[image]

Stanley02

26.06.2019, 22:52

@ Coder

KCD wkracza do stolycy

> > No i mamy bigos:
> > http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK/index.html
> > Ciekawe czy MM tu pomoże
>
> Kilkukrotnie prosiłem twórców o udostepnienie dokumentacji formatu KCD, bez
> odzewu

wcale się nie dziwię skoro stają się monopolistą na rynku oprogramowania sprzedawanego dla urzędów administracji samorządowej finansowanej przez skarb państwa. A tu można wciskać to co się chce (no może nie do końca) a i tak nie ma komu sprawdzić czy to aby dobry i funkcjonalny produkt. Żenujące są propozycje dla geodetów by kupowali Turbo Map składane na różnych spotkaniach w starostwach powiatowych i przy akceptacji tychże starostw . Czy nie jest to kryptoreklama ?. No i następnie "delikatne" przymuszanie wykonawców przez urzędy do pobierania i wydawania plików kcd. Niby jest furtka w postaci GML ale ten format wygląda mi na niedopracowany i całkowicie olany zarówno przez administrację jak i producenta programu TurboMap. Raz poprosiłem o GML w PODGK to to co zobaczyłem było bardzo żenujące. Większa część treści mapy poszła w kosmos bo chyba nie została prawidłowo wyeksportowana ,nie przypuszczam by zrobił to Mikromap. A może TurboMap jest za dużo możliwych kombinacji eksportu i jak się czegoś nie pozaznacza to dostajemy g...... . Przerost formy nad treścią jest zatrważający. A ludzie chcą tylko prostego przedstawienia graficznego terenu w skali na papierze czy komputerze i tym jest mapa a nie szit z mnóstwem pierdoletów, wodotrysków i powiązań. Dla mnie są proste relacje np. kanalizacja to określony kolor i do tego opisy na tej samej warstwie bez rozdrabiania się na to że linie kanalizacji, opisy rodzaju, rzędne góry studzienek, rzędne dna, odnośniki itp. w tm przypadku to min. 5 warstw.

Pioter

27.06.2019, 09:34

@ Stanley02

KCD wkracza do stolycy

> > > No i mamy bigos:
> > > http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK/index.html
> > > Ciekawe czy MM tu pomoże
> >
> > Kilkukrotnie prosiłem twórców o udostepnienie dokumentacji formatu KCD,
> bez
> > odzewu
>
> wcale się nie dziwię skoro stają się monopolistą na rynku oprogramowania
> sprzedawanego dla urzędów administracji samorządowej finansowanej przez
> skarb państwa. A tu można wciskać to co się chce (no może nie do końca) a i
> tak nie ma komu sprawdzić czy to aby dobry i funkcjonalny produkt. Żenujące
> są propozycje dla geodetów by kupowali Turbo Map składane na różnych
> spotkaniach w starostwach powiatowych i przy akceptacji tychże starostw .
> Czy nie jest to kryptoreklama ?. No i następnie "delikatne" przymuszanie
> wykonawców przez urzędy do pobierania i wydawania plików kcd. Niby jest
> furtka w postaci GML ale ten format wygląda mi na niedopracowany i
> całkowicie olany zarówno przez administrację jak i producenta programu
> TurboMap. Raz poprosiłem o GML w PODGK to to co zobaczyłem było bardzo
> żenujące. Większa część treści mapy poszła w kosmos bo chyba nie została
> prawidłowo wyeksportowana ,nie przypuszczam by zrobił to Mikromap. A może
> TurboMap jest za dużo możliwych kombinacji eksportu i jak się czegoś nie
> pozaznacza to dostajemy g...... . Przerost formy nad treścią jest
> zatrważający. A ludzie chcą tylko prostego przedstawienia graficznego
> terenu w skali na papierze czy komputerze i tym jest mapa a nie szit z
> mnóstwem pierdoletów, wodotrysków i powiązań. Dla mnie są proste relacje
> np. kanalizacja to określony kolor i do tego opisy na tej samej warstwie
> bez rozdrabiania się na to że linie kanalizacji, opisy rodzaju, rzędne góry
> studzienek, rzędne dna, odnośniki itp. w tm przypadku to min. 5 warstw.

To nie jest wina twórców oprogramowania tylko przepisów do których musi być ono dostosowane. Niestety czasy przedstawień tylko wektorowych już minęły, teraz wszystko jest obiektem, oprócz prezentacji graficznej musi mieć swoje atrybuty. Też jestem zdania, że na całą Polskę powinno być jedno, spójne oprogramowanie (w PODGIKach) ale znając naszą mentalność potem by były posądzenia o właśnie kryptoreklamy i lobbowanie za jednym czy drugim. Tu givy , tam kcd, gdzieś jeszcze gml, niestety musimy sobie z tym radzić. GML się w większości nie sprawdza ( może poza EWMAPA) dlatego, że każdy dostawca oprogramowania rozwijał je dużo wcześniej przed 2011 rokiem i magicznym modelem GML , więc każdy ma swoje indywidualne rozwiązania niekoniecznie spójne z tym modelem. Wystarczy popatrzeć na Geo-Info i ich indywidualne kody czy nawet całe obiekty, które nigdy nie wyeksportują się w GML ( klasoużytki, punkty robocze itd. ).

perkunis(R)

Olsztyn,
02.07.2019, 21:50

@ Pioter

KCD wkracza do stolycy

Jeśli chodzi o program, na którym będą Państwo pracowali w stolicy - Turbomapa, to proponuję koniecznie pójść na jakiś kurs zapoznawczy, który być może będzie organizowany wraz z wprowadzeniem systemu Ewid. Gorąco polecam taki kurs z uwagi na brak dokumentacji pomocy w programie Turbomapa. Ciężko nazwać pomocą plik z 41 stronami screenów i lakonicznym opisem (plik pomocy można pobrać ze strony producenta), gdzie nie są opisane wszystkie funkcje. Kilka funkcji ma podwójne działanie i nie jest to ujęte w dokumentacji ani w etykietach podpowiedzi pojawiających się po najechaniu na przycisk. W programie (wersja 9.0) występują błędy ortograficzne w dynamicznych etykietach opisowych przycisków. Program (wersja 9.0) nie generuje poprawnie plików dxf dla starszych wersji CAD. Sprawdzone w Draftsigth, AutoCad2004, Bricscad - błędne ogrodzenie oraz niestandardowe linie. Microstation V8 i Autodesk DWG Viewer2018 - linie poprawne. Pasek postępu przy eksporcie do pliku DXF zatrzymuje się na wartości losowej z przedziału 90-100% i wyświetla komunikat o poprawności zakończenia eksportu (wersja 9.0). Nie zapamiętuje układu pasków narzędziowych (wersja 9.0).
Program ma słabą obsługę błędów krytycznych. Zamiast nie pozwolić użytkownikowi na wykonanie niedozwolonej operacji, potrafi wyświetlić "niezrozumiały" dla zwykłego użytkownika komunikat. Konsekwencją tego jest dość niestabilna dalsza praca w pewnych przypadkach. Czasami wręcz jest niemożliwe dalsze poprawne działanie programu. Ogólnie program z potencjałem ale na razie wiele rzeczy jest do usprawnienia. Mam nadzieję, że w wersji 9.2 Turbomapy poprawiono błędy i Państwo dostaną produkt gotowy zamiast wczesnej wersji alpha. Na uwagę zasługuje system internetowej obsługi geodetów. Kilka lat temu był prostszy i lżejszy. Obecnie dość skomplikował się i stracił lekkość działania ale funkcjonalność pozostała na wysokim poziomie. Moim zdaniem portal Geobidu zostawia daleko w tyle patrząc od strony geodety. Niestety nie miałem okazji korzystać z programów Geo-Systemu więc tutaj nie mam porównania.
Podsumowując rozstrzygnięcie przetargu: cena to nie wszystko...

sigsauer(R)

05.07.2019, 15:13

@ perkunis

KCD wkracza do stolycy

> Podsumowując rozstrzygnięcie przetargu: cena to nie wszystko...


Portal geodety faktycznie lepszy, ale w poprzedniej wersji. Obecnie to tragiczne za przeproszeniem gówno. W poprzednim nie miałem problemu. Dziś morduje się przez pół dnia i zgłoszenia nie mogę wysłać. Kpina jakaś. Ośrodek też nie wie co ma z tym zrobić. Geobid siedzenia nie urywa, ale z tym to już jest przegięcie po całości.

alcapon(R)

E-mail

06.07.2019, 09:46

@ sigsauer

KCD wkracza do stolycy

Na co dzień korzystam z 3 geoportali: geobid, geosystem,geoinfo.
Najlepszy, najprostszy i z najlepszą szatą graficzną :) jest geosystem.

W odróżnieniu od pozostałych w/w geoportali zgłoszenie można załatwić kilkoma kliknięciami - bez konieczności wybierania sterty opcji.
Posiada także autologowanie (nie rozumiem jak można stworzyć geoportal bez autologowania!!!) i nie trzeba co miesiąc zmieniać hasła :)

Nie wiem jakie tęgie głowy wpadły na pomysł aby co miesiąc użytkownik musiał zmieniać hasło. Nawet banki tego nie wymagają a na kontach bankowych mamy coś ważniejszego niż zgłoszenie pracy geodezyjnej :)

Po zgłoszeniu pracy dostajemy od razu link do banku. Płacimy i po kilkunastu minutach mamy mejla z informacją że materiały zostały przygotowane.
Najlepsze jest to że w obsługę zgłoszenia nie jest angażowany pracownik ośrodka - system robi to z automatu (chyba 24/7 choć nie testowałem o 3 nad rano w niedziele :p)

W rodzimym powiecie geosystem jest powiązany z ewmapą wiec dostajemy dane w formacie "ewmapowskim", dxfa oraz mapę w pdfie, wypisy z egib jeśli potrzeba oraz punkty osnowy geodezyjnej.
Nie wiem jak to będzie działało gdy powiat przejdzie na pełna informatyzację zasobu (skany operatów).

Jeśli chodzi o skany operatów udostępnianych przez geoportal to wersja proponowana przez geobid nie za bardzo się sprawdza.
Kilkanaście/kilkadziesiąt nic nie mówiących linków pod numerem zgłoszenia to paranoja:-(
Każda pozycja z operatu to inny link.
Problem w tym że użytkownik nie wie co oznaczają poszczególne linki :)
Jakby całego operatu nie można było wrzucić do jednego pdfa

---
Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl

perkunis(R)

Olsztyn,
09.07.2019, 13:42

@ sigsauer

KCD wkracza do stolycy

> Portal geodety faktycznie lepszy, ale w poprzedniej wersji. Obecnie to
> tragiczne za przeproszeniem gówno. W poprzednim nie miałem problemu. Dziś
> morduje się przez pół dnia i zgłoszenia nie mogę wysłać. Kpina jakaś.
> Ośrodek też nie wie co ma z tym zrobić. Geobid siedzenia nie urywa, ale z
> tym to już jest przegięcie po całości.

To fakt. Zdarzają się zgłoszenia bez podpiętego zamówienia.

marpanek(R)

16.07.2019, 18:28

@ Coder

KCD wkracza do stolycy

Panie Piotrze,prosimy męczyć ich, tzn. twórców TMap do skutku, czy pomoże fakt,
że oprogramowanie INTERMAP ma być dostępne dla wykonawców geodez. za darmo za pośrednictwem ODGiK i nie powinno ograniczać czegoś takiego jak kompatybilność?
pozdrawiam serdecznie,mpanek

mazak(R)

22.07.2019, 18:09

@ Coder

KCD wkracza do stolycy

> Kilkukrotnie prosiłem twórców o udostepnienie dokumentacji formatu KCD, bez
> odzewu

Z tego co się dowiedziałem, to firma Geomatyka Kraków nie świadczy usługi wsparcia technicznego dla programu InterMap 9.2 (dostępnego za darmo na stronie ZGIK
https://zgik.um.warszawa.pl/bundles...ork/files/InterMap_9.2_19215.exe ).
Podobno jest to niezależny produkt, do którego wsparcie techniczne udzielane jest przez miejscowy urząd pod adresem: helpdesk-bgik@um.warszawa.pl
Może warto spróbować poprosić ich o dokumentacje formatu kcd (jedynego z dwóch obowiązujących w Warszawie - zgodnie z oficjalną informacją tu:
http://odgik.um.warszawa.pl/BGIK/files/ogloszenia/SYSTEM%20ZGIK.pdf ).
Skoro program jest rozdawany za darmo, może również dokumentacja formatu będzie dostępna bez opłat.

Pozdrawiam

Stanley02

23.07.2019, 18:27

@ mazak

KCD wkracza do stolycy

> > Kilkukrotnie prosiłem twórców o udostepnienie dokumentacji formatu KCD,
> bez
> > odzewu
>
> Z tego co się dowiedziałem, to firma Geomatyka Kraków nie świadczy usługi
> wsparcia technicznego dla programu InterMap 9.2 (dostępnego za darmo na
> stronie ZGIK
> https://zgik.um.warszawa.pl/bundles...ork/files/InterMap_9.2_19215.exe
> ).
> Podobno jest to niezależny produkt, do którego wsparcie techniczne
> udzielane jest przez miejscowy urząd pod adresem:
> helpdesk-bgik@um.warszawa.pl
> Może warto spróbować poprosić ich o dokumentacje formatu kcd (jedynego z
> dwóch obowiązujących w Warszawie - zgodnie z oficjalną informacją tu:
> http://odgik.um.warszawa.pl/BGIK/files/ogloszenia/SYSTEM%20ZGIK.pdf ).
> Skoro program jest rozdawany za darmo, może również dokumentacja formatu
> będzie dostępna bez opłat.
>
> Pozdrawiam

Zainstalowałem toto i na starcie mam logo GEOMATYKA-KRAKÓW s.c. czyli pisze kto to stworzył ale dlaczego ma toto wspierać technicznie jakiś urząd warszawski ? Jaja sobie robią czy co ?. Niestety nie mogę uruchomić bo jak widzę z raportu błędów dotyczy to chyba mojego win XP 32 bit. Ostatnia linijka "Unhandled OS exception" . No to następni zmuszają do win10 a ja mam to w tyle.

30782 Postów w 5702 Wątkach, 906 zarejestr. uczestników, obecnie 12 online (0 zarejestr., 12 gości)
CODER | Kontakt z administratorem
RSS-Feed
powered by my little forum